Vítejte na těchto stránkách

Načtení tento měsíc :
95

Načtení od vzniku :
11890

Originálních IP na stránce:
28287


3) Švédské byliny - od seznamu ingrediencí k napití

19.12.2011 11:06:53
22.8.2011

Začetl jsem se do knihy od Maria Treben - Zdraví z boží lékárny, kde jsem po přečtení bylinné části této (pro mě až skoro scifi) knihy dostal k článku o švédských bylinách. Jelikož jsem si ale hodně věcí z toho vyzkoušel v podobách samotných bylin, ať už utržených, vypěstovaných doma, či koupených v bylinnářství, tak jsem neváhal a začal pečlivěji luštit složení, aby si je také vytvořil. Nyní jsem na půli cesty schánění ingrediencí, tak berte tuto stránku jakoby takový můj "zápisník". Možné jsou někde nějaké chyby, - nikdo není neomylný... :)

Zde je seznam ingrediencí:

10 g aloe *)
5 g myrhy (Gummiresina myrrha)
0,2 g šafránu
10 g listu senný (Foliům sennae)
10 g kafru (Camphora naturalis) **)
10 g kořene reveně (Radix rhei)
10 g oddenku zedorie (Rhizoma zedoriae)
10 g many
10 g theriaku (Theriak venezian) ***)
5 g kořene pupavy (Radix carlinae)
10 g kořene anděliky (Radix angelicae)

*) namísto aloe může být použit kořen hořce nebo prášek z pelyňku pravého
**) smíme použít jenom přírodní kafr
***) starý lékařský univerzální prostředek, mnohasložková směs vonných drog

Aloe, myrha, senna, kafr, manu, pupavu a anděliku má mezi prodávanými bylinami grešík, dneska si pro většinu jdu, protože jsem si je v jednom obchodě objednal.

Šafrán zatím nenalezen, ale v nějakém obchodu s kořením se určitě zeptam (zatím jsem nenarazil). Reveň by se někde měla prodávat jako čaj, koukám po dalších bylinářství.

Zedorie, to je malé téma :). googlením, jsem se dostal k citvaru od něj zas ke kurkumě. Vše ale má jiný litinský název než zde uváděný, ale z více zdrojů jsem dostal informaci, že by se mělo jednat o Citvar, který má grešík také v prodeji.

Theriak, aneb starý univerzální prostředek :). Tak to si rozhodně zaslouží velké téma :). Ať googlím, jak googlím, tak nic v prodeji :D koukal jsem na knihu z roku 1198 http://www.codicesillustres.com/catalogue/theriaca/, kde je uvedeno 12 bylin - roketa setá, lékořice, kardamon, opium, bílý pepř, kadidlo, kapary, akát, kozlík, černý pepř, česnek, pórek. Když jsem ale spočetl byliny ve virtuální knize, posoudil, že je to "trochu" málo k množství v knize. Pěkný krátký článek je i tento : http://www.firesnake.eu/ruzne_clanky/historie_dryaku.htm. Nebo dokument, který popisoval více o různých druzích http://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/06/14.pdf, ale prostě nikde, že by se dalo koupit třeba 10 g theriaku... psal jsem do různých bylinkářství a lékáren, kde ale byly odpovědi, že nemají. Z jedné výrobny bylinných přípravků se mi dostalo odpovědi, že recept mají, ale je složitý a některé ingredience se nedají již sehnat. Tak jest pravda, že theriaků byla spousta druhů... Zahlédl jsem i http://www.theriacaelixir.org/, ale pochybuji, že by to byl výše zmíněný theriak.

Nedávam se ale odradit od neúspěchu nezískání theriaku a hodlam ještě nějakých pár týdnů či měsíců googlit, ale pak nezbyde nic jiného, než přejít na vlastní tvorbu. Již jsem ale neváhal a začal i tak zjišťovat co by tam mělo bět. Dnes ráno jsem ale dostal do emailu recept na právě uvedený Theriak venezian, což je již malé světlo v tunelu.

23.8.2011

Theriak venezian – originální recept

 • 10 dílů opia ve formě jemného prášku
 • 60 dílů vína Xeres
 • 60 dílů jemného prášku z kořene anděliky
 • 60 dílů jemného prášku hadího kořene
 • 20 dílů jemného prášku z kozlíku lékařského
 • 20 dílů jemného prášku skořice
 • 20 dílů jemného prášku z “mořské cibule” (Urginea maritima, urginea přímořská)
 • 20 dílů jemného prášku z kořene kurkumovníku (Curcuma zedoaria)
 • 10 dílů jemného prášku z kardamovníku (Elettaria cardamomum)
 • 10 dílů středně jemného prášku sulfátu železa
 • 720 dílů medu (sterilizovaného)

Zpočátku jsem si myslel, že uvedený theriak bude mít více ingrediencí, ale toto by měl být pravý recept na právě uváděný theriak pro švédské byliny.

Opium - http://cs.wikipedia.org/wiki/Opium. Všude je vidět theriak ohne opium ... takže tuto položku mohu přeskočit.

Víno Xeres - při googlení mě to furt hází na portské víno, toto bude těžší složka na sehnání v případě výroby.

Mořská cibule -  Druhý počin na hledání, kterého pro přípravu dvou litrů švédských bylin je potřeba 0,2 gramů. Musim si pro budoucí hledání uschovat tento link.

Sulfát železa - poslední počin starého receptu. Nyní se již takto chemické názvy nepíší, při dotazech na místech vědou zabývajicí vyšlo najevo, že se jedná o zelenou skalici. http://cs.wikipedia.org/wiki/Síran_železnatý.

12.9.2011

K tvorbě švédských bylin mi tedy zatím schází:

 • theriak - výše popsaný
 • alkohol na zalití - chystám se na nákup finlandií, přecijen chci aby to bylo něco kvalitnějšího :). V globusu mají sedmičku do konce měsíce za 290. Jinde se šplhá cena až na cca 380.
 • reveň - V jednom bylinkářství jsem si objednal reveň, ale odpoveď byla, že Grešík jí nemá. Dnes jí opravdu nemá v nabídce, i když nedávno jsem jí u nich ještě viděl. V dalším bylinářství jsem se na ní také zeptal i s dotazem, jestli se mohou zeptat i jiných dodavetelů.

šafrán jsem sehnal na farmářském trhu na kulaťáku v dejvicích. Ostatní již mam připraveno od Grešíka.

16.9.2011

Na získání theriaku od výrobce již nevěřím. Dva výrobci švédských bylin, které jsem obepsal, tak od nich prostě theriak prostě nezískam. Pár lahví findlandie již nakoupeno, již jen sehnat Reveň a začnu již postupně s první dvoulitrovkou švédských bylin podle originálního receptu Maria Treben. Reveň měl ještě nedávno Grešík v nabídce bylin, ale dva obchody s bylinami tuto bylinu nesehnaly. O švéských bylinách je psáno, že je jedno jak dlouho se nechají byliny luhovat, čím déle, tím větší mají účinek, tím aspoň mohu vynahradit to, pokuď nějakou součást neroztluču ve hmoždíři, jak je u nějakých ingrediencí uvedeno. Po sehnání Reveně se pustím do tvorby bez theriaku a theriak později doplním. Ingredience na sehnání pro Theriak:

 • 0,1g opium - U nás se prodávají švédské byliny bez theriaku (jiný recept), nebo s theriakem bez opia, když se člověk ale koukne na výrobu na wiki, tak vypadá výroba jednoduše jen nařezáním nezralé makovice (pokuď tedy tomu tak opravdu je...). V dnešní době ale již mák určitě dozrává, takže těžko, takže to bude bez opia. Ale stejně dumám jestli nemá nějaký látky potřebné... přecijen v nějakých šamanských filmech používají i drogy k léčení, pokuď jsou správně připravený a se správnými látkami namíchaný. Dnešní léčitelství zas z opia oddělují a používají jen jednu látku morfium...
 • 0,6g víno Xeres - doufám, že tomuto přijdu na kloub, zatím jsem se dostal k tomu, že by to mohlo být portské víno z jedné vinařské oblasti... pokuď se nedostanu blíž k informacím, nezbyde nic jiného, než nalít nějaké kvalitní portské o hmotnosti 0,6g
 • 0,6g kořen anděliky - součást i švédských bylin, již mam :)
 • 0,6g hadí kořen - V nabídce grešíka, snad to nebude jak s revení
 • 0,2g kozlík lékařský - Již mam, také v nabídce od Grešíka. Trochu různorodé informace jsou o této bylině na internetu ohledně dávkování a léčivých účincích.
 • 0,2g skořice - Se skořicí mam již zkušenost, že koření kotanyi je minimálně v oblesi skořice kvalitnější, než vitana, ale třeba na tyto byliny zkusim koupit od grešíka, i když to je jen 0,2 gramů :)
 • 0,2g mořská cibule - Tak tohoto se bojím :). Doufám, že mi ve finále nebude tato složka chybět... Maria Treben píše o jedné heřmánkové čarodějnici, která vrátila hodně lidem sluch smažením mořské cibule v heřmánkovém oleji a švédské byliny by měli také navracet sluch, tudíž si myslím že to je jedna z důležitých složek. V případě neúspěchu asi budu muset navštívit nějaké botanické zahrady, či obepsat nějaké pěstitele. Akorát vážení bude celekm složité, určitě to bude poslední nebo předposlední (před medem) složka co budu vážit :D.
 • 0,2g kurkumovník - Že by Citvar? trochu googlení mě k tomu čeká :)
 • 0,1g kardamovník - Grešík má v nabídce
 • 0,1g síranu železnatého - Tak tady mi snad v získání pomůže nějaká laboratoř :)
 • 7,2g med - Znam 4 včelaře, takže toto by rozhodně neměl být problém.

18.9.2011

Získal jsem starší váhu, s přesností na desetiny gramu. Mohu tedy již doma začít vážit suroviny i na theriak :).

Výše uvedený šafrán, je od prodejce "Koření od  Samuela". Na váze jsem z té zkumavky navážil cca 0,35g šafránu. Tudíž zbyde na další, nebo si někdy draze okořením jídlo.

Zvážení šafránu mi nedalo čekat a začínám s přípravou zvážených bylin, které zatím nezaliju vodkou (i když již mám nachystáno cca 2,5 litru findlandia vodky). Na švédské byliny jsem si již před pár měsíci pořídil dvoulitrovou skleněnou lahev od Unětického piva, která má výhodu tu, že má zavírání jak sváteční ležáky od Bernardu. 2 litry je definováno v knize od Maria Treben, tudíž když jsem lahev viděl, tak jsem nemohl si pivo nekoupit.

Další zásek způsobila Aloe. Jaká Aloe? Aloe Pravá, Aloe Vera, Aloe Kapská? na spousty stránkách se názory různí, po delším googlení ale myslím že mam tu správnou aloe, Aloe Ferox, aneb Aloe Kapská, která má být prý účinější. Tedy aspoň při nahlédnutí mezi řádky například zde : http://www.celostnimedicina.cz/aloe-ferox.htm

Vzhledem k tomu, že se dostávám již k fázi plnění, tak jsem již nasypal:

 • 0,2 g šafránu
 • 5,0 g myrhy
 • 10,0 g senny
 • 10,0 g citvaru
 • 10,0 g many
 • 5,0 g pupavy
 • 10,0 g anděliky

20.9.2011

Přidáno :

 • 10,0 g Aloe kapská
 • 10,0 g přírodního kafru
 • 0,2 g mleté skořice
 • 0,1 g roztlučeného kardamonu
 • 0,2 g rozdrceného kořene kozlíku lékařského
 • 0,6 g kořene anděliky

Při googlení zjištěno, že víno Xeres je Sherry.

24.9.2011

Když se kouknete na dnešní švédský byliny prodávaný v obchodech, tak to mě to celkem zaráží :D. Často lze najít příklad dobarvování karamelem (E150) a dochudovaný aromatem. Tady lze navrhnout leda dotaz, zda-li to nemá zakrýt nějakou chybu či ošizení ve výrobě... V jedné knize jsem nalezl 4 druhy švédských bylin, každé měla úplně jiné složení. V obchodech také ale co značka, to jiné složení, poté ale nepochopím, že se s tím nepářou a texty kde všude pomáhají výrobci použijí prostě Ctrl+C a Ctrl+V a okopírují kde všude švédské byliny pomáhají i pro ty svoje s pozměněným složením. Schválně se někde koukněte na složení švédských bylin, jak moc se bude lišit složení ;).

Reveň jsem sehnal v dalším bylinářství, kde měli ještě starou zásobu Reveně s blízkou dobou expirace a Grešík jí již v nabídce nemá, tudíž časem možná bude problém sušenou reveň získat.

Přidáno:

 • 10,0 g Reveň
 • 0,2 g prášku kurkumy

1.10.2011

Jelikož jsem koupil hodně bylin na tyto švédské byliny specifických (méně použitelných na jiné použití), tak jsem si pořídil 5ti litrový demižon, do kterého dam byliny na 3x tolik co do dvoulitrové lahve. Vzhledem ale k velikosti demižonu a cenovým nákladům na alkohol, kterým se byliny zalijí, přemýšlím o tom, že do pětilitrovky poputuje nějaká jiná vodka. Již mam vyhlídlé Sherry víno, které jsem rozhodl při googlení kvalit vybrat Fino, které ale po otevření a nezpracování velmi rychle ( v řádu dnů ) ztrácí na kvalitě. Ke konci příšťího, nebo přespříšťího týdne, bych měl mít možná již všechny ingredience pro dvoulitr.

 Přidáno:

 • 0,6 g  Hadího kořene

13.10.2011

Kéž bych mohl napsat, že jsem převařil med, rozlil Sherry, usušil cibuli a zalil vodkou. Sherry již mam, zelenou skalici také, vlastně všechno již mam, tedy jestli .... Když se člověk koukne na Mořskou cibuli na internetu, po delším čase začne váhat, zda-li má doma vůbec pravou mořskou cibuli Urginea maritima, nebo Snědek ocasatý Ornithogalum caudatum. Přemýšlím jak se dobrat k potvrzení že mám doma mořskou cibuli, či někde sehnání určitě mořské cibuli, ale každopádně mi to od nalití vodky do švédských bylin ještě asi pár týdnů potrvá.

19.11.2011

Přidal jsem fotogalerii k textu, kde jsou vyfoceny ingredience švédských bylin. Šafránu mam na obě flašky málo, není ale problém dokoupit v bylinářství. Narazil jsem na netu i na prodej therieku v Německu. Ale stále hledám přímo mořskou cibuli, kterou dofám seženu do konce tohoto roku. Cca z 20 ti obchodů jsem našel jedno květinářství, které mívají cibuli na jaře ( http://www.kvetinyak.cz/ ) a jedno zahradnictví ( http://francouzska.websnadno.cz/ ), které cibuli mívají, ale letos nebyly. Další otázkou ale je, zdali se jedná o Mořskou cibuli nebo o Snědek ocasatý.

25.11.2011

Včera jsem byl na návštěvě v Pražské Botanické zahradě Troja. Dostal jsem informace o mořské cibuli, které doufám nepřepíšu sem špatně (jak uvádím v úvodu textu, - Možné jsou někde nějaké chyby, - nikdo není neomylný... ) Většina mořských cibulí prodávaných v Čechách je Snědek ocasatý, zatímco v přímořských oblastech se vyskytuje hojně. Pravá mořská cibule není jak se vypráví, že se přikládá na rány, protože v nesušeném stavu obsahuje látky, které "vykousnou" do kůže díru. Proto se Mořská cibule suší a v ingredienci theriaku napsáno ve formě jemného prášku. A jak se i píše jinde na internetu, stačí větší množství (některé zdroje na internetu hovoří o 1,6 gramu u dospělého) a je z mořské cibule zabiják látkami působící na srdce. Zásadě se vyhybá narůžovělým cibulím, protože jsou zvlášť jedovaté a používají se na hubení hmyzu. Na horní galerii fotek jsou červeně přeškrtlé Snědky ocasaté a nepřeškrtnuté Mořské cibule, které jsou ale i další poddruhy, jak je vidět na jedné mořské cibuli, které je trochu zbarvena do tyrkysové barvy.

19.12.2011

Kdo by chtěl tvořit švédské byliny, měl by asi začít u mořské cibule a pak je již z poloviny vyhráno :). Ačkoliv již jednu cibulku vlastním, další otázka je ale co rozřezat :). Jaká část se suší? Zdroje se v tomto liší. V Herbáři léčivých rostlin od tvůrců Janči a Zentricha je například uvedeno, že se u nás pěstuje obyčejně doma v květináčích, což je dost velká možnost záměny se snědkem ocasatym. A teď jestli dále věřit jestli se jedná o pravou mořskou cibuli nebo snědek..., níže se píše že drogou je cibulová dužina (bulbus scillae). Ještě níže poté je že lékovou formou je prášek, připravovaný pomletím šetrně usušených plátků cibule při teplotě nepřesahujicí 45°C. Další informace, ale až v odstavci ve výrobě bylinného octa, že musí připomenout, že se pro léčebné účely a sušení nemůžeme použít celou cibuli. Že se používá jenom plátků, které se nacházejí mezi vnějšími šupinatými a vnitřními slizovatelnými obaly tvořícími jádro. Pod tim, ale zas informace, co připomíná snědek, že na například bolavé klouby přikládá naklepaný plátek cibule jako kašovitý obklad.

 

 

 

Tabulka co již je přidáno a co ještě zbývá přidat. Propočítávána cena nákupu surovin (i když je surovin více než je využito) na tvorbu obou lahví.

 

Použité Ingredience   2 litry   demižon (x3) Cena
       

Aloe Kapská   10,0 g   30,0 g 50
Myrha   05,0 g   15,0 g 45
Šafrán   00,2 g     ?270
Senna   10,0 g   30,0 g 24
Přírodní kafr   10,0 g     69
Reveň   10,0 g   30,0 g 39
Citvar   10,0 g   30,0 g 27

Mana

  10,0 g   30,0 g 62
Pupava   05,0 g   15,0 g 57
Andělika   10,0 g   30,0 g 31
           
THERIAK :   THERIAK   THERIAK  
Opium  
 
 
Sherry víno Fino  
 
199
Andělika   0,6 g   1,8 g -
Hadí kořen   0,6 g     49
Kozlík lékařský   0,2 g     32
Skořice   0,2 g     20
Mořská cibule  
   
Kurkuma   0,2 g     26
Kardamon   0,1 g     39
Zelená skalice p.a.        
Med         100
           
ALKOHOL :   ALKOHOL   ALKOHOL  
Vodka  
    870 + do 5l

 

Zvláštní poděkování :

Vladimír Huml

Jarmila Skružná

Botanická zahrada Praha Troja

Helena Phungová

Jana Šandová

Poddiskuze

*1* *2* *3* *4* *5*
*7* *8* *9* *6* *10*
Zobrazit více smajlíků
Použity smajlíky z kolobok.us
*42* *12* *13* *14* *15* *23* *17* *33* *19*
*31* *21* *36* *16* *24* *25* *29* *28* *11*
*39* *30* *20* *32* *18* *34* *35* *22* *37*
*38* *26* *40* *44* *43* *27* *41*

Jméno:
E-mail:
Web
Text zprávy:
     
Zobrazit příspevky:

1-20   21-40  
chemik 26. 06. 2016 13:04:18
Tu zelenou skalici vůbec neřešte, v těch kapkách jí je cca 0,1% a nepijí se jako koncentrát, takže to nemůže nikomu uškodit, stejně tak ta mořská cibule, koncentrace jsou mizivé
Hana N. 23. 04. 2016 00:10:56
Zdravím všechny diskutující, chtěla bych jen podotknout, že každá obsažená složka ŠK, má svůj význam, i ten postup výroby je důležitý. Když se držíte receptu, fungují obdivuhodně. Nejproblematičtější složkou k sehnání byla Urginea Maritima, v ČR v podstatě nesehnatelná. Pokud si někdo bude chtít vyměnit nějaké informace, můžeme si napsat na mail. Absolutně souhlasím s "alldebaran" viz příspěvek níže.
alldebaran 17. 04. 2016 23:22:26
Theriak venezian má těch složek mnohem víc. Je tam i víc návykových látek. A u ŠK je jejich základem! Ostatní byliny jsou podpůrné a účinek zesilující. Dříve byl jedničkou všech apatikářů a používal se do velké řady receptů. Dnešní náhražky bez theriaku zdaleka nemají ten účinek. Farmaceutická loby dokázala zákázat ho v USA, EU... zkrátka podařilo se jí výrobce theriaku téměř na celém světě zlikvidovat.
hana 06. 03. 2016 20:09:03
Dekuji za krasne poucny clanek.taky mam uz pripravene skoro vsechny bylinky a ostatni. Mam malou pripominku k theriaku. Myslim,ze by se mel pripravit predem podle receptu a pak pridat k bylinkam,jako jedna slozka.Dekuji Hana
Zuzka S. 03. 03. 2016 13:13:40
Přežil to pán? Není zelená skalice náhodou jedovatá? Napsal skvělou práci, ale v diskuzi nereaguje.... je to škoda. Zajímalo by mě, jak dopadl, zda mu kapky zafungovaly. :-)
ahoj 30. 01. 2016 23:09:05
Přispívá sem ještě někdo? CO prosím tyto kapky? http://www.maria-treben.cz/ Svedske-kapky- -se-safranem-200-ml-d113.htm -
meri-enn 04. 05. 2015 18:56:01
Dobry den! Zaujímalo by ma, aloe kapská je vo vorme susenej rastliny alebo zivice. Ja totiz som nasla u nás len vo forme zivice. Dakujem.
meri-enn 03. 05. 2015 10:21:44
Klobúk dolu pred Vami. Tolko pátraní po nestastnom theriaku. Priznávam sa aj ja mám podobné úmysly, ako Vy. Chcela by som si sama vyrobit malé svédské horké, len kde zohnat theriaka. Neverím totiz v to, ze tie kvapky p. p. Trebenovej, ktoré sú na trhu sú presne tie, ktoré pouzívala ona. Skoda, ze neviem odkial mala ona ten theriak. Mozem sa spytat, aké máte skúsenosti s tymi Vasimi originál kvapkami, sú úcinné? Dakujem za odpoved.
jirina 22. 04. 2015 15:54:42
zajímavé, já sama jsem už před několika lety podnikla podobné hledíní a výsledek je tento. Teryak venezian je asi podobný jak uvedeno výše. Ovšem bez mořské cibule, za prvé problém sehnat, ale hlevně pro její nebezpečnost. Opiát rovněž nepoužívám, zvlášť teryak nevyrábím, ale bylinky napráskám všechny najednou do lahve. Tím mi odpadne starost o cherry. Osobně si myslím, že macerace ve vodce postačí. Ten teryak kdysi používali jako univerzální lék na všechno a tak ho předpokládám bylo všude dost a nikdo se neobtěžoval s individuální výrobou, proto je tam uvedený teriak jako komplex bylin. Tehdy stačilo zajít k kdejaké bylinkářce a ta ho měla dost na prodej. Tak to alespoň vidím já. Letos jsem nesehnala reveňový kořen ale na podporu vylučování si myslím že je tam dost senny a co se týče trávení, tak tam dávám pelyněk. No lidová tvorba, ale funguje. Abych byla upřímná tak si vyrábím i vlastní bylinky, jelikož ve švédských je hodně exotických, které sice používám, ale domnívám se, že se dají nahradit evropskou výrobou. Takže mám i vlastní tvorbu. Hezký den přeje Jiřina
dav16 08. 11. 2014 11:09:15
Dobrý den, veškeré bylinky na výrobu švédských kapek objednávám z Německa přímo od výrobce co má patent pí.Trebenové.Je tam vše přesně jak má být. ( 1 dávka 7 EUR) www.ihrlich.de.
Pokud sháníte bylinky je dobrý tento obchod. www.naturway.cz
dav16 07. 11. 2014 22:27:35
Dobrý den, veškeré bylinky na výrobu švédských kapek objednávám z Německa přímo od výrobce co má patent pí.Trebenové.Je tam vše přesně jak má být. ( 1 dávka 7 EUR) www.ihrlich.de.
Pokud sháníte bylinky je dobrý tento obchod. www.naturway.cz
dav16 07. 11. 2014 20:58:35
Dobrý den, veškeré bylinky na výrobu švédských kapek objednávám z Německa přímo od výrobce co má patent pí.Trebenové.Je tam vše přesně jak má být. ( 1 dávka 7 EUR) www.ihrlich.de.
Pokud sháníte bylinky je dobrý tento obchod. www.naturway.cz
dav16 07. 11. 2014 19:45:59
Dobrý den, veškeré bylinky na výrobu švédských kapek objednávám z Německa přímo od výrobce co má patent pí.Trebenové.Je tam vše přesně jak má být. ( 1 dávka 7 EUR) www.ihrlich.de.
Pokud sháníte bylinky je dobrý tento obchod. www.naturway.cz
Michaela 03. 11. 2014 00:08:43
Zdravím všechny, zrovna jsem hledala bylinky na Švédské kapky a narazila na tento web. Zajímalo by mě jak jste pochodili a přímo otázka na Janu zda vyzkoušela ty bylinky o kterých tu psala a jak byla spokojená. Případně zda s tímto produktem má zkušenost někdo jiný. Předem děkuji
-kaf- 25. 10. 2014 20:46:49
ešte na doplnenie: Tu ponúkam stránky na 3 rôzne receptúry Theriaku:

*Na prvej je recept rovnaký s tým na tejto stránke. Text je v nemčine, no vyrozumel som, že je to receptúra theriaku podľa M. Trebenovej. + Dôležité je, že na stránke sú uvedené i moderné receptúry theriaku - z nich vidieť, že dnešné vyrábané theriaky sú podstatne chudobnejšie a neoplatí sa ich kupovať ;)
http://www.kaesekessel.de/ kraeuter/theri- ak.htm -

*Na druhej stránke je recept na theriak z r.1897: http://heilen-mit-schwedenkraeutern.de/ b- uch/theriak-venezian.htm -

*a na tretej stránke zas troška novší recept z r.1949: http://www.weiterbildung.uzh.ch/ programm- e/ethnobot/Abschlussarbeiten/Schwedenkra - euter.pdf - (na tejto stránke v uvedenom dokumente sú popísané a porovnané rôzne receptúry na švédske kvapky, napr. je tam aj Veľké švédske horké...)
-kaf- 25. 10. 2014 20:33:18
Receptú na theriak veneziánsky je viac, ja som našiel tri rôzne. V podstate obsahujú to isté, len sa mierne líšia v množstve vína, hadieho koreňa, škorice ceylónskej a myrhy - napr. recept uvedený na tejto stránke myrhu neobsahuje, ďalšie dva recepty ju majú vo svojom zložení... je to len 1 diel.

Ja som napr. robil theriak podľa staršej receptúry, kde idú len 3 diely vína Sherry, 4 diely hadieho koreňa, 9 dielov škorice ceylónskej a 1 diel myrhy... ostatné suroviny sú v nezmenenom množstve...

Ale musím veľmi poďakovať autorovi tohto článku, že mi pomohol naštartovať výrobu theriaku. Snáď o pár rokov, keď bude ten theriak kompletný (chýba mi v ňom opium a morská cibuľa), sa pustím aj do výroby samotných švédskych kvapiek ;)
marticdi 30. 05. 2014 21:45:38
a nešlo by opium lehce nahradit bílou štávou z nezralého máku ?
Zus 23. 04. 2014 22:57:26
Také se musím připojit k díkům za tyto stránky!!
A pro ostatní, kteří jste cokoliv nemohli sehnat, úžasný shop je na http://www.bylinky.com/store/...zby tekjsem doplnila u Geršíka aj.; víno Xeres jsem koupila toto - http://www.vinostyl.cz/ vinu-jerez-xere-s- -sherry-soto-fino-075l.html,det,20090334 - 17 -
....samozrejme bez opia a mořské cibule;)
Jana 22. 01. 2014 18:02:32
Dobrý den přeji všem. Dnes jsem narazila na směs bylinek přesně podle Maria Treben. Obsahuje uplně přesný popis všech bylinek co jsou zde popsány. Až se mi nechce věřit, že je to možné když je zde popsáno jak je složité je sehnat. Zde jsou stránky... czmms.webnode.cz výribce Ihrlich. Máte někdo zkušenost. Díky
Jaroslav Hrůza 26. 10. 2013 19:22:52
přeji krásný dem,
Theriak Venezian - je i můj problém. Chci se vás zeptat zda se zadařilo? Pokud ano, zda máte pár gramů na prodej.
Děkuji
Zobrazit příspevky:

1-20   21-40   
Chráněno javovou antispamovou ochranou (Není potřeba opisovat kód).
Copyright © 2011 6sense, Fotogalerie používá skript Lightbox2